2022-08-10

„Wikingowie”: 15 ciekawostek, których nie znają fani serialu

0

Serial ma już 6 sezonów, a nadal cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Być może dzięki temu, że „Wikingowie” mają rozbudowane wątki poboczne i ciekawe postacie dalszego planu. Nawet przy kolejnych obejrzeniach widz nadal znajduje w tej produkcji nowe aspekty i wątki, które wcześniej przeoczył. Dowiedzcie się więcej o serii i sprawdźcie, czy nie umknęły wam ciekawostki na jej temat. Emisja w piątki od godz. 22:00 i niedziele od godz. 20:00 w Polsat Seriale.

Rekordowy serial
Serial został oparty na legendzie o Ragnarze Lodbroku, ciekawym świata wikingu, który stara się przełamywać wszelakie bariery i odkrywać nowe ziemie do podbicia. Już premierowy odcinek podbił serca ponad 6 milionów Amerykanów. Przez dziewięć tygodni emisji „Wikingowie” stali się najpopularniejszą nową produkcją fabularną w Stanach Zjednoczonych, ze średnią ponad 4 milionów widzów.

Czego nie wiecie?
Wikingowie, zarówno jako postacie historyczne jak i bohaterowie serialu nadal skrywają wiele tajemnic. Część z nich, interesujące fakty zarówno o produkcji jak i o postaciach w niej przedstawionych zabraliśmy poniżej.

O wikingach
- Wikingowie to nie nazwa narodu, a grupy zawodowej. Ludy północy nazywały tak śmiałków, którzy przeprawiali się przez morza, aby podbijać nowe ziemie. W wolnym tłumaczeniu słowo to oznaczało rabusia albo pirata, ale też żeglarza.
- W mitologii nordyckiej kruki były wysłannikami boga Odyna. To dlatego w serialu pojawiają się te ptaki na żywo, jak i na chorągwiach.
- Ivar bez Kości (co można również tłumaczyć jako Ivar bez Nóg) był postacią historyczną. Jego przydomek podkreślał to, że tak często był na morzu, że praktycznie nie potrzebował nóg, aby się przemieszczać.
- Głowy potworów na dziobach statków wikingów miały odstraszać złe duchy lądów, które podbijali. Pojawiały się tylko na tych okrętach, które wyprawiały się na wojnę. Waleczni woje nie bali się starć z ludźmi, ale byli przesądni i obawiali się klątw.

O serialu „Wikingowie”
- W pierwszej serii było dziewięć odcinków. To magiczna liczba wielokrotnie powtarzająca się w mitologii nordyckiej.
- W sekwencji otwierającej odcinek przedstawionych jest 9 kobiet, córek Ran, które uosabiają fale. Scena pokazuje oderwanie się wikinga od życia. W momencie uderzenia pioruna w zaledwie jednej klatce filmu pokazana jest Hel Lokisdottir - bogini śmierci.
- Nazwa miasta Kattegat w rzeczywistości odnosi się do cieśniny między Danią a Szwecją. Oznacza dziurę, przez którą może się z trudem przecisnąć kot. Historycznie nazwa pojawiła się dopiero 600 lat później niż czasy pokazywane w serialu.
- W scenach grupowych twórcy zdecydowali się na przedstawienie bogactwa językowego wikingów. W rozmowach mieszają się islandzki, duński, norweski, szwedzki i fiński. W serialu pojawia się też język staronordyjski, staroangielski, arabski, staroruski, a także łacina i średniowieczna greka.
- Nie zachowały się obrazy ani opisy przedstawiające fryzury wikingów, dlatego twórcy serialu podeszli do nich praktycznie. Wybrali takie, które w czasie bitwy dawały się schować pod hełm i uniemożliwiały przeciwnikowi schwycenia wojownika za włosy.
- Grający Ragnara Travis Fimmel jest tylko 13 lat starszy od grającego jego syna Alexandra Ludwiga. Jest to zgodne z prawdą historyczną, bo w tych czasach za dorosłych, zdolnych do małżeństwa i płodzenia dzieci uważano chłopców w wieku pokwitania.
- Kiedy Gustaf Skarsgard przeczytał scenariusz. dzięki swojej wiedzy historycznej, wprowadził do niego poprawki dotyczące nazw geograficznych z tego okresu. Wspierał też anglojęzycznych aktorów w nauce wymowy skandynawskich słów.
- Muzyka do serialu powstała dzięki współpracy Trevora Morrisa z norweskim muzykiem Einarem Selvikiem, który pomógł napisać słowa pieśni i wykorzystać w nagraniach instrumenty współczesne wikingom.
- Tadhg Murphy grający Jednookiego Arnego naprawdę ma tylko jedno oko. Drugie stracił jako trzynastolatek podczas zabawy łukiem i strzałami. W czasie pierwszego przesłuchania zaszokował Michaela Hirsta pytaniem, czy ma wyjąć sztuczne oko przed próbą kamerową.
- Do serialu stworzono 9 w pełni sprawnych statków.
- Grająca Torvi Georgia Hirst i Maude Hirst w roli Helgi są siostrami, a w dodatku córkami twórcy i scenarzysty serialu Micheala Hirsta.

Wikingowie” ponownie od pierwszego sezonu od 12 sierpnia 2022 roku w piątki od godz. 22:00 i niedziele od godz. 20:00 w Telewizji POLSAT SERIALE

#SERIALE_PAGINATION(46862 true)