2022-06-23

„Chirurdzy”: Obsada serialu. Ich role i imponujące dokonania

0

Sprawdź, kim są aktorzy i aktorki grający główne role w przebojowej produkcji. To ulubieńcy milionów widzów, którzy stają się fanom tak bliscy jak znajomi. Jednocześnie często wielbiciele serialu nie znają ich innych ról i osiągnięć. Warto bliżej poznać aktorów, którzy stworzyli jeden z najlepszych dramatów medycznych w historii telewizji. Dziewiąty sezon serialu „Chirurdzy” od 23 czerwca 2022 roku w Polsat SERIALE.

Obsada serialu „Chirurdzy” to ekipa działająca wspólnie jak dobrze naoliwiona maszyna. Podobnie jak zespół lekarzy, których grają w kultowej produkcji. Poznaj ich dokonania i role.

Ellen Pompeo (Dr Meredith Grey)

Aktorka grająca główną rolę w serialu jest znana z filmów kinowych: „Darevil” i „Zakochany bez pamięci”, ale prawdziwym przełomem w karierze tej uroczej blondynki z pełnymi wyrazu oczami i figlarnym uśmiechem była rola Berie Knox w dramacie pt. „Mila księżycowego światła”. Z powodzeniem zagrała też u Stevena Spielberga w „Złap mnie, jeśli potrafisz”. Wystąpiła ponadto w kilku innych filmach i serialach, ale to dzięki roli Meredith Grey stała się rozpoznawalna i sławna. Za kreację pierwszoplanową w serialu „Chirurdzy” Ellen Pompeo była nominowana do nagrody Złotych Globów.

Patrick Dempsey (Dr Derek Shepherd)

Odtwórca roli czarującego chirurga dołączył do obsady już jako bardzo popularny aktor. Jego rodzina pochodzi z Irlandii. Od najmłodszych lat wykazywał talenty aktorskie. W młodości występował jako żongler, magik i clown w cyrkach. Ale potem zajął się aktorstwem i był wschodzącą gwiazdą Hollywood w latach 80. i 90., grywając nieśmiałych i nieco dziwnych młodych mężczyzn. Wystąpił z powodzeniem w takich filmach jak: „Epidemia”, „Krzyk 3” czy „Dziewczyna z Alabamy”, gdzie partnerował Reese Witherspoon, oraz m.in. „Moja dziewczyna wychodzi za mąż”. W 2001 roku był nominowany do Emmy za sportretowanie Aarona Brooksa w serialu pt. „Once and Again”. Jest stworzony do ról amantów - w 2006 roku został sklasyfikowany przez magazyn „People” na drugim miejscu w plebiscycie na najseksowniejszego żyjącego mężczyznę na świecie. Krytycy docenili go także za rolę w serialu „Chirurdzy”. Był nominowany aż dwukrotnie do nagrody Złotego Globa jako najlepszy aktor w serialu dramatycznym.

Sandra Oh (Dr Cristina Yang)

Wielokrotnie nagradzana za rolę ambitnej lekarki. To jednocześnie jedna z najciekawszych aktorek kanadyjskich młodego pokolenia, wspaniale radzi sobie w USA. Urodziła się i wychowała w Ottawie, ale jej rodzice pochodzą z Korei. W wieku czterech lat zaczęła uczęszczać na lekcje baletu. Gdy miała szesnaście lat, rozpoczęła pracę w telewizji, teatrze i reklamach. W 2005 roku magazyn „People” umieścił ją na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata. Za debiutancką rolę w filmie telewizyjnym pt. „The Diary of Evelyn Lau”, na podstawie prawdziwej historii maltretowanej poetki, była nominowana do Gemini (kanadyjski odpowiednik Emmy) dla najlepszej aktorki oraz zdobyła nominację do 1994 Cannes FIPA d'Or dla najlepszej aktorki. Następna rola w „Double Happiness” przyniosła jej już pierwszego Genie (kanadyjski Oscar) i zaowocowała przeprowadzką do Hollywood. Przez sześć sezonów jako Rita Wu bawiła widzów HBO w serialu komediowym „Arli$$” i otrzymała m.in. Cable Ace Award dla najlepszej aktorki komediowej. Ale prawdziwy deszcz nagród zaczął na nią spadać od 2003 roku, kiedy to wraz ze swoim ówczesnym mężem, scenarzystą i reżyserem, Alexandrem Payne’em zrealizowali wielokrotnie nominowaną do nagrody Oscara i Złotego Globa komedię przygodową „Bezdroża”. Obecnie Sandra Oh z powodzeniem gra w serialu „Killing Eve”. Za kreację w serialu „Chirurdzy” otrzymała w 2006 roku Złotego Globa dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu lub filmie telewizyjnym, a także wiele innych ważnych telewizyjnych wyróżnień. Szczególnie cenne było pięć nominacji do nagrody Emmy w latach 2005-2009.

Kevin McKidd (Dr Owen Hunt)

Odtwórca roli byłego chirurga wojskowego to urodzony w Szkocji aktor, reżyser telewizyjny i okazjonalnie piosenkarz. Zanim zagrał rolę Owena Hunta w serialu „Chirurdzy”, z której jest powszechnie znany, McKidd wystąpił jako Tommy Mackenzie w „Trainspotting” Danny'ego Boyle'a, hrabia Wroński w miniserialu BBC „Anna Karenina”, Lucius Vorenus w serialu historycznym „Rzym” oraz Dan Vasser w serialu NBC „Journeyman - Podróżnik w czasie”. Zagrał również Posejdona w widowisku fantasy „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna”. O tym, jak dobrze prezentuje się w szkockim stroju narodowym, wiedzą fanki romantycznej komedii z jego udziałem „Moja dziewczyna wychodzi za mąż”, gdzie jego filmowym rywalem jest Patrick Dempsey.

James Pickens Jr. (Dr Richard Webber)
Znakomity chirurg i idealny ordynator chirurgii w Seattle Grace Hospital, jest dobrze znany telewidzom również z takich seriali jak: „Z Archiwum X”, „Nowojorscy gliniarze”, „Beverly Hills 90210”, „Sześć stóp pod ziemią” czy „Kancelaria prawna”. Ale przełomem w jego aktorskiej karierze był gościnny występ w serialu „Roseanne”. W 1981 roku wystawił z legendarnym zespołem Nero Ensemble Company sztukę pt. „A Soldier's Play” z Denzelem Washingtonem i Samuelem L. Jacksonem w rolach głównych. Jako aktora na dużym ekranie Pickensa oglądaliśmy w takich filmowych dziełach jak: „Traffic” w reżyserii Stevena Soderbergha, „Nixon” Olivera Stone'a oraz „Bulworth” Warrena Beatty. Wydaje się wręcz ulubionym aktorem Barry'ego Levinsona, zagrał bowiem w czterech jego filmach: „Smak wolności”, „Kula”, „Uśpieni” oraz „Jimmy Hollywood.

Chandra Wilson (Dr Miranda Bailey)
Aktorka grająca znakomitego chirurga i szkoleniowca stażystów jest również reżyserką. Tę samą postać kreowaław serialach „Prywatna praktyka” i „Jednostka 19”. Rozpoczęła karierę już w wielu pięciu lat, występując w musicalu „Theatre Under the Stars” w rodzinnym Houston. Ukończyła High School for the Performing and Visual Arts. Potem spędziła cztery lata w niemniej prestiżowym Lee Strasberg Theatre Institute. W 1991 roku zadebiutowała na nowojorskiej scenie. Jej pierwszym prawdziwym doświadczeniem na szklanym ekranie była rola Claudii Hopper w serialu „Bob Patterson”. Zdobyła rozpoznawalność i wystąpiła potem gościnnie w kilku innych serialach, programach i reklamach telewizyjnych. Zwróciła też na siebie uwagę rolami drugoplanowymi w głośnych filmach kinowych - począwszy od sławnej „Filadelfii”, w reżyserii Jonathana Demme’a. Za rolę drugoplanową w serialu „Chirurdzy” była czterokrotnie nominowana do Emmy.

Justin Chambers (Dr Alex Karev)

Rolę czarującego, ale aroganckiego lekarza dodano do serialu dopiero po rozpoczęciu zdjęć, dlatego część scen z jego udziałem trzeba było dograć lub przemontować. Aktor urodził się jako jeden z bliźniaków, a karierę rozpoczął przypadkowo. Jadąc metrem w Paryżu, na początku lat 90. został zaczepiony przez łowcę talentów pracującego dla Domu Mody Calvina Kleina. Justin Chambers w charakterze modela współpracował też z Armanim. Po tym, jak w „Harper's Bazaar” stwierdzono, że po części jest Jamesem Deanem, a częściowo przypomina inną legendę kina - Marlona Brando, Chambers nie mógł nie spróbować kariery aktorskiej. Mimo że już trochę żyje w świecie showbiznesu, skutecznie omijają go „choroby zawodowe środowiska”. Chambers nie pije, nie pali, nie zażywa narkotyków, a cały wolny czas poświęca żonie Keishy i czterem córkom: Isabelli, bliźniaczkom Kaili i Mayi oraz Evie i jedynemu synowi Jacksonowi.

 

Sara Ramirez (Dr Callie Torres)

Gwiazda pochodzi z Meksyku, urodziła się w mieście Mazatlan. Jej matka była z pochodzenia Irlandką, a ojciec Meksykaninem. Po ich rozwodzie, gdy miała osiem lat, przeniosła się wraz z matką do San Diego. Obdarzona bogatym, „przydymionym” głosem, Ramirez ukończyła uznaną Juilliard Drama School. Przed rozpoczęciem pracy w serialu „Chirurdzy” występowała w broadway’owskim hicie „Spamolot Monty Pythona” jako Lady of the Lake i otrzymała zarówno nagrodę Tony Award za najlepszy występ aktorki pierwszoplanowej w musicalu, jak i nagrodę Outer Critics Award dla wybitnej aktorki pierwszoplanowej w musicalu. Wystąpiła jeszcze wielokrotnie na Broadway’u i spróbowała pracy w kinie i w telewizji. Na dużym ekranie zadebiutowała w komedii „Masz wiadomość”, u boku Meg Ryan i Toma Hanksa. Występowała gościnnie w takich telewizyjnych serialach jak: „Prawo i porządek: Sekcja specjalna”, „Nowojorscy gliniarze” czy „Madame Secretary”. Ostatnio zagrała w miniserialu „I tak po prostu”, który nawiązuje do hitu „Seks w wielkim mieście”. Publiczności na całym świcie znana jest jednak przede wszystkim z roli dr Torres w „Chirurgach”, którą grała przez dziesięć lat. Powszechnie chwalona przez krytyków Sara Ramirez była nominowana do kilku nagród, w tym do Image Award dla wybitnej aktorki drugoplanowej w serialu dramatycznym oraz aż pięciokrotnie do ALMA Award dla wybitnej aktorki w serialu dramatycznym.

Jessica Capshaw (Dr Arizona Robbins)
Pierwotnie miała wystąpić tylko w trzech odcinkach piątego sezonu, ale umowa została przedłużona. Aktorka pochodzi z miasta Columbia, w stanie Missouri. W przeszłości Capshaw występowała w takich produkcjach telewizyjnych jak: „Kancelaria adwokacka” czy „Kości”. W 2005 roku zagrała w miniserialu „Na Zachód” produkcji Stevena Spielberga, u boku Keri Russell i Josha Brolina. Rok później pojawiła się na dużym ekranie w filmie „Tydzień kawalerski”, gdzie główne role grali Ed Burns i Brittany Murphy. Capshaw uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie literatury angielskiej na Uniwersytecie Browna, a także wystąpiła w wielu produkcjach uniwersyteckich. Pasja aktorska sprawiła, że wykorzystała przerwę wakacyjną na udział w Royal Academy of Dramatic Arts Summer Program w Londynie, gdzie wystąpiła jako Puck w przedstawieniu „Sen nocy letniej”. Obecnie mieszka w Los Angeles wraz z mężem Christopherem Gaviganem i czwórką ich dzieci.

Sarah Drew (Dr April Kepner)
Dołączyła do drużyny Grace Hospital w szóstym sezonie. Sarah Drew urodziła się i wychowała na Long Island i wiedziała, że jej przeznaczeniem jest aktorstwo już od piątego roku życia, kiedy to wystąpiła w szkolnym przedstawieniu. Pierwszy występ w prawdziwym teatrze to była tytułowa rola kobieca w „Romeo i Julii” w renomowanym Princeton's McCarter Theater. Po entuzjastycznych recenzjach w „Variety” i „The New York Times” otrzymała angaż filmowy i zagrała u boku Eda Harrisa i Cuba Gooding Jr w filmie „Radio”. Jej pierwszą dużą rolą telewizyjną była Hannah Rogers w popularnym serialu „Everwood”. Sarah zagrała też gościnnie w wielu uznanych produkcjach serialowych, takich jak: „Mad Men”, „Glee”, „Medium”. W 2009 roku Drew dołączyła do obsady wielokrotnie nagradzanych „Chirurgów” i przez dziewięć lat wcielała się w postać dr April Kepner.

Jesse Williams (Dr Jackson Avery)
Aktor jest byłym nauczycielem szkoły średniej i aktywistą, który stał się aktorem, reżyserem i producentem filmowym. W doktora Jacksona Avery’ego wciela się od 2009 roku. Postać tę zagrał też w kilku odcinkach serialu „Jednostka 19”. Z powodzeniem wystąpił również jako: oficer Eddie Quinlan w filmie „Gliniarze z Brooklynu”, Holden w „Dom w głębi lasu”, Skyler w „Grupa wsparcia” i jako Isaac „Ike” Singer w dramacie „Jacob’s Ladder”. Wśród filmów kinowych z jego udziałem najważniejszy jest obsypany nagrodami dramat historyczny Lee Danielsa  „Kamerdyner”, gdzie Jesse Wesley Williams zagrał przywódcę walki o prawa obywatelskie, wielebnego Jamesa Lawsona.

„Chirurdzy” od 23 czerwca 2022 roku w soboty o godz. 13:00 w Polsat SERIALE.

#SERIALE_PAGINATION(46862 true)
Komentarze