2021-10-05

„The Good Doctor”: Poznaj sylwetki głównych bohaterów

0

Serial o chirurgach, który stał się wielkim hitem na świecie. Kto jest kim? Głównym bohaterem produkcji jest młody chirurg z zespołem sawanta, którego gra Freddie Highmore. Wraz z nim występują między innymi: Antonia Thomas, Nicholas Gonzalez oraz Hill Harper. Twórcami tego telewizyjnego hitu są: David Shore i Daniel Dae Kim. „The Good Doctor” sezon drugi od 15 grudnia w środę od 20:00 na antenie POLSAT SERIALE.

Na antenie POLSAT SERIALE emisja dramatu medycznego, który bije rekordy popularności w USA i z powodzeniem prezentowany jest na całym świecie. A kto jest kim w serialu? Przedstawiamy sylwetki głównych bohaterów:

Dr Shaun Murphy (Freddie Highmore):
Dr Shaun Murphy to autystyczny rezydent chirurgii. Jego zdolności sawantyczne obejmują niemal fotograficzną pamięć i zdolność do odnotowywania drobnych szczegółów i zmian. Jego zatrudnienie wywołało podzielone opinie wśród zarządu szpitala Św. Bonawentury w San Jose. W retrospekcjach z jego wczesnej młodości w tej roli występuje Graham Verchere. Prywatnie Shaun przyjaźni się z Aaronem. Wcześniej dr Glassman był jego mentorem, ale jego ciężka choroba wiele zmieniła w ich wzajemnych relacjach. Bardzo trudnym dooświadczeniem dla głównego bohatera było nagle zniknięcie z jego życia jedynej przyjaciółki - Lei. Teraz gdy ona równie niespodziewanie wraca, sprawy jeszcze bardziej się komplikują.

Filmografia aktora:
Już jako dziecko Freddie Highmore pokazał, że ma wielki talent aktorski i przyszłość w świecie filmu. Nagrodzono go Empire Award dla najbardziej obiecującego debiutanta. Highmore jest też dwukrotnie nominowany do nagrody SAG (Screen Actors Guild Awards) i dwukrotnie otrzymał nagrodę krytyków filmowych dla najlepszego młodego aktora. Sławę zdobył jako kilkuletni Peter w nominowanym do Oscara, Marzycielu. Partnerująca mu w tym filmie, Kate Winslet opisała Freddiego jako po prostu najlepszego młodego aktora, jakiego kiedykolwiek widziała. Johnny Depp był pod tak wielkim wrażeniem, że nalegał, aby Highmore ponownie wystąpił u jego boku i to życzenie spełniło się na planie filmu Tima Burtona Charlie i fabryka czekolady. Potem Highmore zagrał z powodzeniem w filmie Dobry rok Ridley’a Scotta, którego akcja rozgrywała się w Prowansji. Następna rola - już pierwszoplanowa - w baśniowym widowisku Artur i Minimki Luca Bessona pozwoliła mu opanować biegle język francuski. Po powrocie do Ameryki Highmore wcielił się w postać Augusta Rusha, głównego bohatera w nominowanym do Oscara dramacie, Cudowne dziecko, u boku Robina Williamsa, a także zagrał podwójnie - dwóch braci bliźniaków w filmie Paramountu Kroniki Spiderwick. Potem wystąpił w filmie Toast, u boku Helen Bonham Carter jako jego filmowej matki. Powrócił do Nowego Jorku, aby towarzyszyć Emmie Roberts w The Art Of Getting By. W tym okresie zagrał jeszcze kilka innych interesujących ról filmowych, ale przede wszystkim Freddie poświęcił się nauce. Studiował języki: arabski i hiszpański i ukończył z podwójną pierwszą lokatą studia na Uniwersytecie w Cambridge. W 2016 roku Highmore zakończył pracę na planie piątego i ostatniego sezonu serialu Bates Motel - tworzył w nim ikoniczną postać Normana Batesa, za którą otrzymał nagrodę People’s Choice Award dla najlepszego aktora. Na planie tej produkcji mógł sprawdzić się jako scenarzysta i zadebiutował jako reżyser. W 2017 roku rozpoczął swoją aktorską przygodę z serialem „The Good Doctor” i to przede wszystkim dzięki sile jego talentu aktorskiego ten medyczny dramat stał się nr 1 w następnym telewizyjnym sezonie.

Dr Claire Browne (Antonia Thomas):
Dr Claire Browne - rezydentka chirurgiczna. Najbliższa koleżanka Shauna w szpitalu. Ona zawsze kieruje się empatią, jest cierpliwa i wyrozumiała także dla pacjentów. Trudne dzieciństwo ukształtowało jej osobowość i sprawiło, że poświęca się całkowicie ratowaniu ludzi. Dobro pacjenta jest dla niej najważniejsze, przez co popada w konflikt z przełożonymi. Jej życie prywatne również jest skomplikowane.

Filmografia aktorki:
Antonia Thomas gra obecnie w najlepszym serialu obyczajowym w Ameryce. Ale to nie jedyny dramat telewizyjny w jej karierze. Aktualnie wciela się też w postać Evie w serialu Netflixa - „Lovesick”. Ale prawdopodobnie najbardziej znana jest z roli Alishy Bailey w kultowym dramacie sci-fi Misfits. Thomas wystąpiła też w kilku znaczących brytyjskich serialach telewizyjnych. Były to przebojowe produkcje BBC - Muszkieterowie, Fleming, u boku Dominica Coopera, i The Deep, w którym partnerowała Jamesowi Nesbittowi i Minnie Driver. Na dużym ekranie Thomas po raz pierwszy zaznaczyła swoją obecność dzięki wiodącej, porywającej kreacji w musicalu Sunshine on Leith, za którą otrzymała nominację do nagrody Empire Awards 2014.

Dr Neil Melendez (Nicholas Gonzalez):
Dr Neil Melendez to bezpośredni szef Shauna – chirurg nadzorujący rezydentów chirurgii w szpitalu Św. Bonawentury. Jest perfekcjonistą. Jest przy tym szalenie ambitny i marzy o kierowaniu oddziałem chirurgicznym. Nie toleruje, gdy jego podwładni wykazują się inicjatywą, o czym Claire najboleśniej się przekona. Uznanie innego chirurga przychodzi mu z trudem, ale gdy już doceni Shauna, to będzie zawsze stał za nim murem. Neil zakocha się i to ze wzajemnością w koleżance z pracy.

Filmografia aktora:
Nicholas Gonzalez urodził się w San Antonio, w Teksasie. Uczęszczał tam do katolickiej szkoły średniej. Odnosił sukcesy sportowe - był znakomitym biegaczem i zdobył nawet mistrzostwo stanu. Po ukończeniu tej szkoły w 1994 r. i odrzuceniu prezydenckiej nominacji do West Point, Nicholas podjął studia w zakresie języka angielskiego na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Jego zainteresowanie literaturą i miłość do poezji i historii zawiodły go na Uniwersytet Oksfordzki w Anglii, gdzie studiował przez dwa semestry. Pracę magisterską pisał na niemniej sławnej uczelni - w Trinity College w Dublinie i poświecił ją „Ulissesowi” Jamesa Joyce’a. Z aktorstwem zetknął się po raz pierwszy w studenckim teatrze jeszcze w Stanfordzie. Potem związał się z ruchem teatralnym w San Francisco. Występuje w repertuarze klasycznym i współczesnym. Jestem szczęśliwy, kiedy jestem na scenie - deklaruje Gonzalez. Nicholas jest z pochodzenia Meksykaninem. Oprócz aktorstwa jego życiowe pasje to: gra w golfa, gry wideo (zajął 2. miejsce w World Poker Tour Celebrity Invitational w 2009 r.). Udziela się też charytatywnie, walczy o prawa zwierząt. Od 2007 r. był związany z Reginą King. W 2016 roku poślubił swoją wieloletnią dziewczynę, Kelsey Crane, która również jest aktorką w serialu „The Good Doctor”.

Dr Marcus Andrews (Hill Harper):
Dr Marcus Andrews to znakomity chirurg plastyczny i nowy prezes zarządu szpitala Św. Bonawentury w San Jose. Ale nie potrafi pożegnać się z poprzednią funkcją - szefa chirurgii, z czego wynika wiele problemów. Wydaje się, że jedyne, na czym mu zależy, to kariera zawodowa. Zaskoczy wszystkich, a najbardziej chyba samego siebie, gdy stanie w obronie Shauna - wiedząc, jaką będzie musiał za to zapłacić cenę.

Filmografia aktora:
Hill Harper jest wielokrotnie nagradzanym aktorem, autorem bestsellerów i filantropem. W naszym kraju najlepiej znamy go z roli w przebojowym serialu CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku. Wystąpił też z powodzeniem w wielokrotnie nagradzanym serialu Homeland. Można go również zobaczyć w filmowej biografii Tupaca Shakura - All Eyez on Me. Jest autorem czterech bestsellerów na liście „New Yor Timesa” i otrzymał siedem nagród NAACP Image za swoje pisarstwo i aktorstwo. Założył fundację Manifest Your Destiny, która zajmuje się wspieraniem młodzieży poprzez programy stypendialne. Ukończył z nagrodą Harvard Law School oraz otrzymał tytuły honoris causa kilku innych, prestiżowych amerykańskich uczelni. Obecnie jest członkiem President’s Cancer Panel, powołanym przez prezydenta Obamę w 2011 roku. Harper podróżuje po całym świecie jako mówca motywacyjny, poruszając tematy związane z aktualnymi sprawami, istotne dla szerokiego grona odbiorców. W 2014 roku magazyn People uznał go za jednego ze swoich „Najseksowniejszych żyjących mężczyzn”.

Dr Aaron Glassman (Richard Schiff):
Dr Aaron Glassman to znakomity neurochirurg. Gdy wychodzi na jaw, że jest ciężko chory - ma raka mózgu, przestaje być prezesem zarządu szpitala Św. Bonawentury w San Jose. To dzięki jego wstawiennictwu dr Murphy zostaje rezydentem tego szpitala. Był mentorem, teraz on i Shaun zostają przyjaciółmi.

Filmografia aktora:
Richard Schiff ma za sobą długą i uznaną karierę w filmie, telewizji i teatrze. Wychowany w Nowym Jorku, już w bardzo młodym wieku z pasją zajął się aktorstwem, potem też reżyserią teatralną. Rola w serialu „The Good Doctor” wydaje się ukoronowaniem jego wieloletniej kariery i zbiera on za nią doskonałe recenzje. W przeszłości zagrał w wielu serialach, ale najważniejszym wydaje się Prezydencki poker. Wcielił się w tej produkcji telewizyjnej w postać Toby’ego Zieglera, dyrektora ds. komunikacji Białego Domu, i otrzymał Emmy w 2000 r., a ogółem był trzykrotnie nominowany do tej najważniejszej telewizyjnej nagrody. Ostatnio zagrał z powodzeniem szefa Dona Cheadle’a w serialu House of Lies. Z kolei w serialu Projekt Manhattan jest tajemniczym panem Fisherem, którego zadaniem jest odnalezienie komunistycznych szpiegów. Natomiast w serialu The Affair gra wysoko postawionego adwokata. Jeśli chodzi o filmy fabularne, to Schiff również ma ich wiele (ponad 60) w swoim dorobku aktorskim. Najciekawsze to: Clemency (z Alfre Woodard), Vandal (historii młodego lidera legendarnej grupy graffiti z Miami), kino niezależne Safe Spaces oraz dwa przebojowe widowiska science-fiction - Man of Steel i Zaginiony świat: Park Jurajski.

Dr Audrey Lim (Christina Chang):
Dr Audrey Lim jest lekarzem prowadzącym na izbie przyjęć szpitala Św. Bonawentury w San Jose. To znakomity chirurg urazowy, silna kobieta w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Audrey odpowiada za ostry dyżur i rezydentów chirurgii. Marzy o awansie na szefa chirurgii. Jest rozwódką, bo zawsze życie zawodowe było dla niej ważniejsze od prywatnego. Miłość spotka w pracy. Takie kontakty intymne są źle widziane przez pracodawcę, więc będzie musiała zdecydować, co jest dla niej najważniejsze. Czy wybierze karierę?

Filmografia aktorki:
Christina Chang ma na swoim koncie wiele znaczących ról w hitowych serialach, ale prawdziwą międzynarodową popularność zawdzięcza „The Good Doctor”. Chang urodziła się i wychowała w Tajpej, na Tajwanie. Jej ojciec jest w połowie Chińczykiem i Filipińczykiem, matka - Amerykanką. W wieku 17 lat Christina przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, by studiować teatr i film w rodzinnym stanie matki,  Kansas. Później uczyła się aktorstwa w Seattle. Uzyskała tytuł magistra sztuk pięknych na University of Washington w Seattle. Potem zadebiutowała w teatrze off-Broadwayowskim. Następnie rozpoczęła karierę w telewizji i wystąpiła gościnnie w takich hitach serialowych, jak: Gotowe na wszystko, 24 godziny oraz Nashville. Ponadto, zagrała w kilku filmach fabularnych: Random Hearts, 28 dni, Deadline i Girls Club. Inną pasją Chang jest praca z dziećmi - podąża śladami swojej matki, która była doradcą szkolnym. Aktorka mówi w języku chińskim mandaryńskim i w serialu „The Good Doctor” daje popis swoich językowych umiejętności.

Dr Morgan Reznick (Fiona Gubelmann):
Dr Morgan Reznick - rezydentka internistyczna. Od pierwszej chwili w szpitalu Św. Bonawentury w San Jose daje się poznać jako osoba pewna siebie i szczera... do bólu. Doskonale wie, że nie wszyscy rezydenci otrzymają szansę pracy na oddziale chirurgicznym tej prestiżowej placówki medycznej i nie nawet nie kryje, że rywalizuje z Claire, ponieważ mają przeciwne osobowości i etykę pracy. Wydaje się zimna jak lód, ale potrafi zaskoczyć, okazując zrozumienie. W miejscu pracy zakocha się i w tragicznych okolicznościach traci tę miłość.

Filmografia aktorki:
Fiona Gubelmann jest w Stanach Zjednoczonych najbardziej znana jako odtwórczyni głównej roli kobiecej u boku Elijaha Wooda, w docenionym przez krytyków, serialu Wilfred. Ma na swoim koncie wiele zarówno komediowych, jak i dramatycznych występów gościnnych w popularnych produkcjach telewizyjnych (Mad Men, Współczesna rodzina, Jess i chłopaki, Castle, Parenthood). Zagrała główne role kobiece w trzech filmach studia Hallmark: Christmas Next Door, w którym partnerował jej Jesse Metcalfe, Royally Ever After oraz w Tulips in Spring (2016), który to występ przyniósł jej największy sukces. W przeciwieństwie do większości członków obsady serialu „The Good Doctor”, Fiona pochodzi z Kalifornii - urodziła się na południu tego stanu, w San Diego, a następnie przeniosła się do Los Angeles, gdzie studiowała teatrologię na UCLA. Podczas studiów na tej uczelni poznała swojego męża, aktora i pisarza Alexa Weeda.

Dr Alex Park (Will Yun Lee):
Dr Alex Park to były policjant, który po piętnastu latach służby decyduje się zostać lekarzem. Ma cyniczną osobowość, ponieważ widział w ludziach to, co najgorsze. Alex ma nastoletniego syna, Kellana, z którym ma utrudniony kontakt, bo chłopak woli mieszkać z matką w innym mieście. Gdy wreszcie syn decyduje się odwiedzić ojca, trafia w sam środek potężnego kryzysu na izbie przyjęć wywołanego przez zabójczy wirus. Dr Park chciałby odbudować swoje relacje rodzinne, które zerwał z powodu stresu w poprzedniej pracy. Alex kocha swoją byłą żonę i zrobi wszystko, by odzyskać jej miłość.

Filmografia aktora:
Will Yun Lee, czyli aktor grający dr Parka, i Jennifer Birminghm, czyli jego serialowa żona, Mia Wuellner są małżeństwem i mają jedno dziecko. Will Yun Lee, zanim dołączył do głównej obsady „The Good Doctor”, stworzył interesującą kreację w innym serialu - „Falling Water”. To dramat-misterium, który skupia się na trzech nieznajomych, którzy po ustaleniu, że śnią fragmenty tego samego snu, zdali sobie sprawę, że przyszłość świata leży w ich rękach. Ostatnio Lee wystąpił jako Takeshi Kovacs w oryginalnej produkcji Netflixa - „Altered Carbon”, u boku Joela Kinnamana. Oparty na cyberpunkowej powieści noir o tym samym tytule, autorstwa Richarda K. Morgana, serial rozgrywa się w dalekiej przyszłości. Oto inne popularne, współczesne produkcje telewizyjne z jego udziałem: jako Sang Min w serialu Hawaii Five-O, Kwon w serialu Cinemax Strike Back, gdzie partnerował Michelle Yeoh i pan Gus w ostatnim sezonie przeboju HBO - „Czysta krew”. Lee z powodzeniem pojawił się u boku Dwayne’a Johnsona w takich hitach kinowych, jak: Rampage: Dzika furia oraz San Andreas. W wielu popularnych filmach stworzył interesujące role drugoplanowe: Timothy’ego Cressa w Agentce, z Melissą McCarthy w roli pierwszoplanowej, Harady w Wolverine, u boku Hugh Jackmana, Kapitana Cho w Red Dawn, u boku Chrisa Hemswortha i Josha Hutchersona, Marka w Pamięci absolutnej, u boku Colina Farrella. W listopadzie 2007 roku został wyróżniony przez magazyn People jako jeden z piętnastu „Najseksowniejszych żyjących mężczyzn”.

Lea Dilallo (Paige Spara):
Lea Dilallo jest sąsiadką Shauna - mieszka w apartamencie 34. Ta zwariowana dziewczyna pasjonuje się motoryzacją i grami wideo. Poznaje Shauna, gdy przychodzi do niego, by pożyczyć baterie. Wkrótce potem zostaje jego przyjaciółką. Ona daje mu pierwszy pocałunek i potem nagle opuszcza go. Na początku drugiego sezonu Lea równie niespodziewanie wraca. Oczekuje, że Shaun nadal będzie jej przyjacielem. Po wielu perypetiach decyzują się.... razem zamieszkać. Ale czy Shaun potrafi być tylko wspłlokatorem? Czy to nie będzie dla niego zbyt trudne doświadczenie?

Filmografia aktorki:
Paige Spara jest najbardziej znana z roli sąsiadki dr Murphy’ego. Wcześniej zagrała w serialu Kevin from Work (2015) oraz filmie Wszyscy moi mężczyźni (2017), którego gwiazdami byli: Reese Witherspoon i Michael Sheen.

„The Good Doctor” sezon drugi w środę od godz. 20:00 w Telewizji POLSAT SERIALE.

#SERIALE_PAGINATION(46862 true)
Komentarze