O Serialu

Premiera na antenie kanału Polsat Seriale! Ta ekranizacja epopei „Wojna i pokój”, na podstawie prozy Lwa Tołstoja, to największa pod względem budżetu produkcja w historii europejskiej telewizji - jednym z koproducentów była Telewizja Polsat. Serial powstawał w Rosji i na Litwie, ale w realizacji tej superprodukcji uczestniczyły też stacje telewizyjne z Włoch, Niemiec, Francji, Rosji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Polski.

Do współpracy przy tym prestiżowym projekcie zaproszono doświadczonych twórców filmowych z całej Europy. „Wojnę i pokój” wyreżyserował Robert Dornhelm (nominowany do Emmy za „Dziesięć przykazań”). Muzykę do tego serialu skomponował polski laureat Oscara, Jan A.P. Kaczmarek. Podobnie międzynarodowa była obsada aktorska, w której także znaleźli się Polacy. W postać Nataszy Rostowej wcieliła się francuska aktorka Clémence Poésy (znana z filmu - „Harry Potter i Czara Ognia”), Niemiec Alexander Beyer („Good bye, Lenin”) gra hrabiego Pierre’a Bezuchowa, Włoch Alessio Boni („Turysta”) - księcia Andrzeja Bołkońskiego, a jego serialowego ojca - Malcolm McDowell obok wielu innych, znakomitych aktorów europejskich.

Powieść Tołstoja to jedno z największych arcydzieł literatury światowej i opisuje jeden z najważniejszych momentów w historii Rosji - czasy Napoleona Bonaparte, który zajął Moskwę, ale został pokonany. W swojej epopei Lew Tołstoj opisuje życie kilku arystokratycznych rodzin na przestrzeni dekady: 1805-15. Oglądamy bogaty obraz życia Rosjan za czasów panowania cara Aleksandra I: wielkie bitwy i oficerskie hulanki, pojedynki i polowania, wystawne bale i codzienne życieludzi należących do elity; narodziny i śmierć, miłość i zdradę, intrygi i pasję, szczęście i nieszczęście.Rozgrywający się na burzliwym tle wojen napoleońskich romans hrabianki Nataszy Rostowej i księciaAndrzeja Bołkońskiego jest jedną z najpiękniejszych historii miłosnych wszech czasów.