O Serialu

Pewna przesympatyczna rodzinka: mama, imieniem Anka (Gabriela Kownacka) - kobieta o złotym sercu, nerwach niemal ze stali i ambicjach artystycznych, tata Jacek (Piotr Fronczewski) - zazwyczaj rozsądny inżynier tęskniący za świętym spokojem oraz dwójka ich dzieci: nastoletnia, wiecznie zakochana - Majka (Monika Mrozowska) i młodszy od niej, psotny Filip (Sergiusz Żymełka) całkowicie przypadkowo, cudownym zrządzeniem losu skomplikowali sobie poważnie życie, decydując się na... założenie rodziny zastępczej.

 

Zamieszkała wraz z nimi trójka „przysposobionych” małolatów: Zosia (Misheel Iargalsajkhan) i Eliza (Aleksandra Szwed) - dwie ośmioletnie „bliźniaczki”, z których jedna jest Wietnamką a druga Somalijką oraz kilka lat od nich starszy, pół-Cygan, Romek (Aleksander Ihnatowicz) i tak się zaczęło.

 

Całość życia rodzinnego uzupełnia - wcale go nie ułatwiając - siostra Anki, Urszula (Maryla Rodowicz) - piastująca odpowiedzialną funkcję naczelnika w Ministerstwie Obrony Narodowej i zawsze wtrącająca swoje trzy grosze, jakby rodzina i bez tego nie miała dość problemów. U państwa Kwiatkowskich pojawiają się też często: wścibska sąsiadka Alutka (Joanna Trzepiecińska) oraz jej mąż-biznesman Jędrula (Tomasz Dedek) - absorbujący całe otoczenie do rozwiązywania swoich prywatnych kłopotów. Z prowincji przybywa też z wizytą kuzynka Jadzia (Hanna Śleszyńska), której sposób bycia stanowi dla wszystkich nieustające źródło wesołości. A w chwilach wyjątkowego zamieszania zjawia się zaproszony lub niezaproszony młody, dzielny Policjant. Nie można też zapomnieć o psie, wabiącym się Śliniak - dogu de Bordeaux, który czasem uważa się za głowę rodziny, a w pozostałych chwilach zajmuje się produkcją śliny w zupełnie niezwykłych ilościach.

 

Większość członków rodziny wykazuje jakieś nieprzeciętne cechy i przez to niemal bezwiednie prowokują kłopoty o skutkach niewyobrażalnych. Szczególnie dzieci wciąż wpadają na tak niezwykłe, różne, nierzadko niesamowite pomysły, że trudno je za to nie kochać, a obserwując rodzinne potyczki u Państwa Kowalskich, wręcz należy podziwiać pomysłowość dziecięcych bohaterów, a przy tym wyobraźnię i doskonałe poczucie humoru autorów scenariusza tej, jednej z najpopularniejszych, a przy tym najambitniejszych produkcji serialowych Telewizji POLSAT.