2023-10-09

„American Hustle”: Błyskotliwi oszuści w walce z korupcją

0

Plejada największych gwiazd w wielokrotnie nagradzanym dramacie historycznym o wyjątkowej tajnej akcji FBI. W obsadzie między innymi ulubieńcy widzów: Christian Bale, Bradley Cooper, Amy Adams, Jeremy Renner i Jennifer Lawrence. Emisja w sobotę 26 kwietnia o północy oraz 5 maja o godz. 2:20 w Polsat Seriale.

Nietypowe trio
Scenariusz oparty jest na prawdziwej historii tajnej operacji FBI z początku lat 80., pod kryptonimem Abscam. Błyskotliwy oszust finansowy, Irving Rosenfeld dorabia do pensji właściciela pralni, sprzedając fałszywe arcydzieła malarstwa i pobierając prowizje od fikcyjnych pożyczek. Jego wspólniczką zostaje niejaka Sydney Prosser z amerykańskiej prowincji, która z powodzeniem uchodzi w Nowym Jorku za Brytyjkę z arystokratycznym rodowodem. Oboje wpadają w pułapkę zastawioną przez chorobliwie ambitnego, agenta FBI Richiego DiMaso. Unikają kary długoletniego więzienia, bo zgadzają się pomóc mu w jego operacji antykorupcyjnej.

W służbie prawa
Ich pierwszym celem jest polityk z New Jersey Carmine Polito. Aby przyłapać go na przyjęciu łapówki, Agent DiMaso podszywa się pod doradcę szejka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który zamierza zainwestować ogromne sumy w Atlantic City. Para oszustów wspiera agenta federalnego w tej misji, jako jego konsultanci. Wpadają w świat wpływowych lobbystów z Kongresu i mafii ze Wschodniego Wybrzeża. Ale dopiero gdy do gry wkracza nieprzewidywalna żona Irvinga, Rosalyn, świat skorumpowanej władzy nieuchronnie zaczyna zmierzać do ruiny, podobnie jak ta operacja antykorupcyjna.

Twórcy obrazu
Na ekranie plejada wspaniałych odtwórców ról pierwszoplanowych: Christian Bale, Bradley Cooper, Amy Adams, Jeremy Renner, Jennifer Lawrence, Louis C.K., Jack Huston, Michael Peña, Shea Whigham i Alessandro Nivola. Autorem scenariusza, jak i reżyserem David O. Russella, którego poprzednie filmy, to „Fighter” i „Poradnik pozytywnego myślenia”.

Deszcz nagród
American Hustle otrzymał aż jedenaście nominacji do Oscara i to w najważniejszych kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Christian Bale), Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Amy Adams), Najlepszy aktor drugoplanowy (Bradley Cooper), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Jennifer Lawrence), Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy, Najlepszy montaż, Najlepszy scenariusz oryginalny i Najlepsza reżyseria (David O. Russell). Zdobył też trzy Złote Globy i trzy nagrody BAFTA oraz 16 innych nagród i wiele nominacji do najważniejszych filmowych wyróżnień.

„American Hustle” w sobotę 26 kwietnia o północy oraz 5 maja o godz. 2:20 w Polsat Seriale.

#SERIALE_PAGINATION(46862 true)