2023-07-07

„‘Allo ‘Allo!”: Niezapomniane postacie w serialu komediowym

0

Rene i jego kobiety, Niemcy, ruch oporu i inni bohaterowie, którzy od lat bawią widzów. Historia restauratora uwikłanego w romanse, polityczne i wojskowe rozgrywki w okupowanej Francji to przebój dzięki wciągającemu scenariuszowi, ale przede wszystkim dzięki świetnej obsadzie. Poznaj te postacie i grających je aktorów. „‘Allo ‘Allo!” od 9 lipca w niedzielę o godz. 11:10 w Polsat Seriale.

Między młotem a kowadłem
René Francois Artois (Gordon Kaye) to właściciel kawiarni w prowincjonalnym francuskim miasteczku, który starając się pozostać bezstronny, został wciągnięty w wojnę przez obie strony. Niemcy grożą, że go zastrzelą, jeśli potajemnie nie ukryje zrabowanych przez nich kosztowności. Francuski Ruch Oporu wykorzystuje jego kawiarnię jako kryjówkę dla zestrzelonych brytyjskich lotników. A na dodatek, stara się on utrzymać w tajemnicy przed żoną swoje namiętne romanse z kelnerkami w kawiarni. Za każdym razem, gdy jego żona Edith zastaje go w ramionach innej kobiety, René niezmiennie odpowiada frazą: „Ty głupia kobieto! Czy nie widzisz, że…”.

Gwiazda i kochanka
Edith Artois (Carmen Silvera), żona René. Wykorzystuje każdą okazję, by zaprezentować swoje talenty wokalne. Ale śpiewa tak fatalnie, że klienci ich kawiarni wkładają sobie ser do uszu. Podczas gdy mąż zazwyczaj patrzy na nią z pogardą, jest ona również obiektem wielu romantycznych uniesień. Ma dwóch wiernych adoratorów. Jednym z nich jest właściciel lokalnego zakładu pogrzebowego, Monsieur Alfonse, który kocha się w niej na zabój od zawsze, oraz włoski kapitan Alberto Bertorelli, który przybywa na francuską prowincję, by na czele swego oddziału wesprzeć niemieckich sojuszników. Ale ona wydaje się niezmiennie wierna mężowi, pomimo iż nieustannie zastaje go w ramionach innych kobiet. Podczas gdy René jest ciągle przedstawiany jako „bohater Ruchu Oporu”, to zazwyczaj Edith wymyśla rozwiązanie każdego problemu.

W objęciach miłości
Yvette Carte-Blanche (Vickie Michelle) jest główną kelnerką w kawiarni. Zakochana w René naiwnie wierzy, że uciekną razem do Szwajcarii. Tymczasem akceptuje fakt, że w tych burzliwych czasach on musi zostać z żoną. Jest tak mu oddana, że na jego polecenie zgadza się na erotyczne schadzki z niemieckimi oficerami. Dla dobra sprawy zostaje kochanką generała von Klinkerhoffena. W intymnych chwilach z René obejmuje go mocno ramionami i z pasją krzyczy: „Ooooch, René”.

„Bo nie będę powtarzać”
Michelle Dubois (Kirsten Cooke) to przywódczyni lokalnego francuskiego Ruchu Oporu. Na rozkaz Charlesa de Gaulle’a organizuje pomoc brytyjskim lotnikom w ucieczce z niewoli, a potem powrotu z Francji do Anglii. A także nadzoruje wysadzanie niemieckich pociągów i ciężarówek z amunicją. Dla słusznej sprawy udaje nawet miłość do René. Jest stanowcza i karci każdego, kto może pokrzyżować jej plany. Za każdym razem, gdy trzeba przeprowadzić spektakularną akcję przeciw Niemcom, zjawia się w Café René, gromadzi wszystkich i wydaje instrukcje, niezmiennie rozpoczynając od władczej frazy: „Słuchajcie uważnie, bo nie będę powtarzać”.

Mistrz przekręcania
Kapitan Crabtree (Arthur Bostrom), brytyjski szpieg, który udaje francuskiego oficera policji. Gdy żandarm Crabtree pojawia się po raz w serialu w drugim sezonie, kelnerka Yvette zapowiada go słowami: „Ten idiota brytyjski oficer, który myśli, że umie mówić po francusku”. Rzeczywiście, jak na lokalnego stróża prawa mówi fatalnie w języku tubylców, ma dziwny akcent, okropnie sepleni i zazwyczaj jest niezrozumiały. Mimo to Niemcy nigdy go nie podejrzewają o zdradę i zawsze może on bezkarnie wyjść z opresji. Crabtree bierze udział we wszystkich najbardziej spektakularnych akcjach Ruchu Oporu, nieco komplikując działania swoim kiepskim francuskim. Ale jego: „Dziń dybry” poprawia wszystkim humor od pokoleń.

Niepoważny nazista
Pułkownik Kurt von Strohm (Richard Marner). Niemiecki komendant miasta. Typ wyjątkowo skorumpowany i tchórzliwy. Na szczęście dla miejscowego Ruchu Oporu, zamiast tropić przeciwników Trzeciej Rzeszy, zajmuje się ukrywaniem zrabowanych skarbów, które zamierza sprzedać po wojnie. Często odwiedza kawiarnię, gdzie - na polecenie René - kelnerki zapewniają mu rozrywkę. Nieporadnie ukrywa łysinę, ma wyraźną nadwagę i jest okropnie chciwy. Rozkazy wydaje, piskliwie pokrzykując i grożąc… linijką. Z racji nazistowskiej funkcji może być groźny i przechwala się, że każdego może zastrzelić. Ale on też potwornie boi się, bo przed laty, przed wojną naraził się pewnemu wyjątkowo pamiętliwemu gestapowcowi.

Uroczy przyjaciel
Porucznik Hubert Gruber (Guy Siner) to niemiecki oficer, który został przeniesiony do Francji po służbie na froncie wschodnim. Nie kryje, że jest homoseksualistą, za co w nazistowskich Niemczech grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo, i wydaje się szczerze zakochany w René. Ale czy to prawda? W ostatnim odcinku serialu wszystkich czeka wielka niespodzianka. Tymczasem poznajemy go jako właściciela „małego czołgu” i najbardziej zaufanego człowieka pułkownika von Strohma do spraw rabowania francuskich dzieł sztuki. Chętnie gra na pianinie w Café René, niechętnie staje na czele plutonu egzekucyjnego. Nie raz ratuje życie swojego francuskiemu przyjacielowi…

Przebrania idealne
Monsieur Roger Leclerc (Jack Haig). Starszy fałszerz Ruchu Oporu, mistrz kamuflażu i pianista w Café René. Przebiera się za różne osoby, od sprzedawcy cebuli po górskiego wędrowca. Pod różnymi fałszywymi postaciami dostarcza do kawiarni towary, takie jak bomby czy sprzęt radiowy. Wszystkie jego przebrania są nieprzekonujące i od razu zostaje rozpoznany, ale on nie poddaje się. René nazwał go: „Człowiekiem o tysiącu twarzy, każda taka sama!”. Jego pojawienie się zwiastuje kłopoty, bo zapowiada kolejną akcję Ruchu Oporu. Ale jest tolerowany w Café René także z innego, prywatnego powodu. Jest przyjacielem z dzieciństwa teściowej René - Fanny i gdy tylko potrzebuje kryjówki, wskakuje do jej łóżka.

Groźny i śmieszny
Herr Otto Flick (Richard Gibson) to miejscowy oficer Gestapo. Stara się okazywać jak najmniej emocji, ubiera się zazwyczaj w długi skórzany czarny płaszcz i wielki kapelusz. Karierę zawdzięcza temu, że jest chrześniakiem Heinricha Himmlera. Lubi dręczyć ludzi, zwłaszcza swoich podwładnych. Podoba mu się blondynka Helga Geerhart i planuje poślubić ją po wojnie. Stale utyka i maskuje inne defekty ciała ubraniem, a mimo to uważa siebie za wzorzec aryjczyka. Jest więc przekonany, że ona odwzajemnia jego uczucie.

Wulkan seksapilu
Szeregowa Helga Geerhart (Kim Hartman) to sekretarka pułkownika i kochanka Herr Flicka, a przede wszystkim szpieguje dla nich obu. Jest atrakcyjną młodą kobietą i lubi zdejmować ubranie, by zaprezentować elegancką bieliznę i zapanować nad sytuacją. Jest bardzo energiczna, czemu daje wyraz nadzwyczaj głośno zapowiadając gości w gabinecie pułkownika.

Wiele innych barwnych postaci serialu na antenie Polsat Seriale.

  

„‘Allo ‘Allo!” od 9 lipca w niedzielę o godz. 11:10 w Telewizji POLSAT SERIALE.

#SERIALE_PAGINATION(46862 true)