2023-01-02

„Kursk”: Opowieść o tragedii, która wstrząsnęła światem

0

Dramat historyczny opowiadający o katastrofie rosyjskiego okrętu podwodnego ze 118 członkami załogi na pokładzie, która wydarzyła się w 2000 roku. O akcji ratunkowej, a właściwie jej braku, mówił wówczas cały świat. Losy bohaterów przedstawia film wyprodukowany przez Luca Bessona. Emisja w czwartek 2 listopada o godz. 22:00 w Polsat

Tragedia na morzu
10 sierpnia 2000 roku rosyjski okręt podwodny z napędem jądrowym „K-141 Kursk”, stalowy kolos o długości dwóch boisk piłkarskich, wyrusza na pierwsze od dekady ćwiczenia wojenne. W wielkich manewrach Floty Północnej niezatapialnej dumie rosyjskiej marynarki towarzyszy trzydzieści okrętów i trzy inne łodzie podwodne. Dwa dni później potężna eksplozja, którą zarejestrowały nawet sejsmografy na Alasce, posyła „Kursk” na dno arktycznych wód Morza Barentsa.

Desperacka walka
Według nieoficjalnych informacji wybuch przeżyło zaledwie 23 ze 118 obecnych na pokładzie marynarzy, ale są uwięzieni pod wodą na dużej głębokości. Rozpoczyna się desperacka akcja ratunkowa, która przykuwa uwagę całego świata. Pomoc oferują między innymi Wielka Brytania i Norwegia. Chociaż szanse na ocalenie oraz zasoby tlenu żołnierzy maleją z godziny na godzinę, Rosjanie konsekwentnie odmawiają przyjęcia pomocy z Zachodu. Przez kolejnych 9 dni trwa porażający dramat marynarzy „Kurska”, którym przewodzi kapitan-porucznik Michaił Awerin. Na lądzie o ich życie walczą rodziny - zdesperowane żony, wśród nich wierząca do końca w ocalenie męża, Tanya Awerin.

Polityka kontra życie
Sztaby wojskowe najważniejszych mocarstw świata i kapitanowie jednostek, gotowych ruszyć na pomoc Rosjanom - w tym brytyjski komandor David Russell, nie ustają w walce z bezduszną, zbiurokratyzowaną machiną propagandową Rosji. Uosabia ją cyniczny, wysoko postawiony urzędnik państwowy, którego jedno słowo mogłoby zmienić bieg historii, Vladimir Petrenko. A na dnie morza rosyjscy żołnierze, którzy przetrwali katastrofę, pozbawieni łączności radiowej, mogą jedynie stukać w kadłub, licząc, że ktoś ich usłyszy…

Ekipa i obsada
W obsadzie filmu znaleźli się Matthias Schoenaerts i Lea Seydoux jako małżeństwo Awerinów. Wystąpił również Colin Firth („Jak zostać królem” „Dziennik Bridget Jones”, „Kingsmen”), a także Max von Sydow („Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”, „Raport mniejszości”, „Diuna”, „Między piekłem a niebem”. Producentem jest uznany francuski twórca filmowy Luc Besson. Scenariusz napisał Robert Rodat, nominowany do Oscara i Złotego Globu za skrypt do filmu „Szeregowiec Ryan”. Reżyserii podjął się Thomas Vinterberg, twórca wnikliwych filmowych portretów psychologicznych („Polowanie”, „Z dala od zgiełku”, „Komuna” i „Na rauszu” - najważniejszego filmu europejskiego 2020 roku).

„Kursk” w czwartek 2 listopada o godz. 22:00 w Telewizji POLSAT SERIALE.

#SERIALE_PAGINATION(46862 true)