2022-10-24

„Apocalypto”: Krwawa historia upadku cywilizacji Majów

0

Mel Gibson tym razem w roli reżysera spektakularnego filmu przygodowego. Znany aktor podjął się kierowania nietypową produkcją, opowiadającą historię z czasów upadku wielkiej cywilizacji Majów. Obraz jest pełen rozmachu, barwny, a dynamiczne sceny zapierają dech w piersiach. „Apocalypto” w niedzielę 30 października o godz. 22:00 w Polsat Seriale.

Ponadczasowa opowieść
Ameryka Środkowa w XVI wieku. Łapa Jaguara, młody wojownik ze spokojnego, żyjącego w harmonii plemienia zamieszkującego dżunglę, zostaje pojmany przez okrutnych przybyszów i zmuszony do odbycia niebezpiecznej wyprawy do nieznanego świata cywilizacji opartej na strachu i ucisku, na końcu której czeka go ołtarz ofiarny. Mężczyzna podejmuje jednak desperacką próbę ratowania życia i ucieczki z przeklętego miasta. Miłość do żony i rodziny, więź z plemieniem dadzą mu nadludzką siłę, potrzebną, by samotnie przemierzyć dżunglę i stawić czoła depczącemu po piętach pościgowi.

Kontrowersje i wyróżnienia
To kolejny film Mela Gibsona po „Pasji”, który spotkał się z krytyką za epatowanie przemocą. Jednak twórcy bronili się, twierdząc, że przedstawiają realia tych czasów. Podobnie jak decydując o tym, że językiem całej produkcji jest oryginalny dialekt Majów. Produkcja była nominowana do najważniejszych filmowych trofeów: Oscarów (w trzech kategoriach: Najlepsza charakteryzacja, Najlepszy dźwięk i Najlepszy montaż dźwięku), Złote Globy (Najlepszy film zagraniczny) i BAFTA (Najlepszy film nieanglojęzyczny).

Obsada i reżyser
W głównych rolach obsadzono wyłącznie aktorów pochodzących z rdzennych ludów ameryki północnej i środkowej. To czwarty w dorobku Mela Gibsona film, w którym stanął za kamerą, po „Bez twarzy”, „Braveheart” i „Pasja”. Jest dwukrotnym laureatem Oscara, był wielokrotnie nominowany do nagród również za swoje kreacje aktorskie, między innymi w filmach „Braveheart”, „Czego pragną kobiety”, „Okup”, „Patriota” czy „Znaki”. Największą popularność przyniosły mu serie „Mad Max” i „Zabójcza broń”.

Film „Apocalypto” w niedzielę 30 października o godz. 22:00 w Telewizji POLSAT SERIALE.

#SERIALE_PAGINATION(46862 true)