2022-06-10

„Kapitan Philips”: Film, którego scenariusz napisało życie

0

Sześciokrotnie nominowany do Oscara film opowiadający historię porwania amerykańskiego kontenerowca dowodzonego przez tytułowego kapitana Richarda Philipsa. Praca nad thrillerem, często na morzu, była wyzwaniem zarówno dla ekipy jak i aktorów. Dowiedz się więcej o tym wydarzeniu i ciekawostkach związanych z realizacją filmu.

Kim był kapitan Philips?
Richard Philips dowodził kontenerowcem „Maersk Alabama”, który w 2009 roku został porwany przez somalijskich piratów. Bandyci dowodzeni przez Muse podpłynęli na szybkich łodziach i wdarli się na pokład z bronią. Nieuzbrojeni marynarze ukrywają się, a wzięty na zakładnika kapitan, zrobi wszystko, żeby ocalić swoich ludzi. Film koncentruje się na relacji pomiędzy działającymi pod olbrzymią presją tytułowym bohaterem a przywódcą piratów.

Nagrody dla filmu
Scenariusz powstał na podstawie książki Richarda Phillipsa, a za jej adaptację Billy Ray został nominowany do Oscara. Ponadto film był nominowany w kategoriach Najlepszy film roku, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż i Najlepszy montaż dźwięku. Za skandal uważano, że nominacji nie dostali reżyser Paul Greengrass i Tom Hanks za główną rolę męską, mimo że wcześniej otrzymali nominacje do Złotych Globów i BAFTA. Hanks nie wygrał żadnej z tych nagród. Zdobycie nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy przez Barkhada Abdiego, sprawiło hollywoodzkiemu gwiazdorowi prawdziwą radość, którą udokumentował w internecie.

Aktorzy z przypadku
Tom Hanks po raz pierwszy spotkał aktorów grających piratów w momencie nagrywania sceny ataku na statek. Reżyser chciał w ten sposób zbudować napięcie między odtwórcami ról marynarzy i napastników. Żaden z somalijskich aktorów w filmie nie był aktorem i nie miał doświadczenia. Dostali role na podstawie castingu przeprowadzonego w Minneapolis, w którym jest największa grupa mniejszości somalijskiej w USA. W przesłuchaniach wzięło udział około 700 osób. Grający przywódcę terrorystów Barkhad Abdi dostał gażę w wysokości 65 tysięcy dolarów, po czym... wrócił do pracy w sklepie swojego brata.

Aktorzy na służbie
Prowadzących akcję odbicia statku w filmie grali członkowie załogi U.S.S. Truxtun, prawdziwi komandosi Navy Seals. poza aktorem grającym ich dowódcę. Nie dostali żadnego dodatkowego wynagrodzenia, bo ich aktorskie zadanie marynarka wojenna potraktowała jako zadanie służbowe.

Trudne warunki
Film był kręcony na prawdziwych, niezacumowanych statkach, dlatego sceny kręcone na mostku wymagały od aktorów wykonywania prawdziwych zadań wachty, czyli załogi pełniącej służbę. Warunki na planie były przykre również ze względu na złe samopoczucie ekipy na kołyszącej się jednostce. Tom Hanks twierdził, że szczególnie w scenach na pontonie stał się ofiarą choroby morskiej operatorów.

„Kapitan Philips” w czwartek 9 listopada 2023 roku o godz. 22:00 w Telewizji POLSAT SERIALE.

17.08.2023; czwartek; 22:00

#SERIALE_PAGINATION(46862 true)